Jaki statyw fotograficzny? - Poradnik
Od wielu lat fotografia staję się coraz bardziej popularnym hobby, staje się połączeniem zainteresowań z wykonywaną pracą zawodową. Potrzeby oraz wymagania, jakie chcemy uzyskać na zdjęciu, często uzależnione są od posiadanych akcesoriów. Do sprzętu pomocniczego należy m.in. statyw. Wybór odpowiedniego statywu może być zatem odzwierciedleniem, czy nasze zdjęcie będzie profesjonalne czy też nie.
Polecamy również artykuł o statywach do telefonu.
Różnego rodzaju statywy, posiadają różne właściwości, które uzależnione są od typu konstrukcji, zastosowanych materiałów, czy też jakość ich wykonania. Wielu z nas doskonale wie, że większość statywów składamy i rozkładamy, a jego elementy są narażone na kruszenie, łamanie i inne czynniki mechaniczne lub fizyczne. Łączniki wykonane z plastiku mają swoją określoną wytrzymałość. Znaczenie może mieć jakość gumy, z której wykonane są stopki które dają stabilną pozycję na podłożu.
Materiał - najczęściej spotykanym materiałem wykonania statywu jest aluminium, który służy do wykonania kolumny, nóg jego jakość w wielu przypadkach jest bardzo różna. Każdy z tych elementów ma wpływ na cenę oraz funkcjonalność. Jak się domyślacie za nie wielkie pieniądze dobrego statywu nie kupimy, a ci którzy zdecydowali się na najtańszą wersję będą w przyszłości żałować swojej decyzji. Ważnym, istotnym czynnikiem jest głowica, która stanowi najważniejszy element statywu. O ile można założyć, że większość statywów również tych tańszych stoi dość stabilnie, o tyle głowica musi bezdyskusyjnie unieruchamiać aparat, w innym przypadku stosowanie statywu nie ma żadnego sensu.
Sprawa wygląda następująco, jeżeli będziemy fotografować z długim czasem naświetlania, absolutnie nie możemy dopuścić aby w jakikolwiek sposób aparat poruszył się. Nabywając statyw za kwotę oscylującą w granicach 70 zł mamy wrażenie, że zapewni on nam doskonałą stabilność, jednakże po pewnym czasie i sprawdzeniu sprzętu w praktyce okaże się że jest wręcz przeciwnie. Na początek warto sprawdzić jakość statywu, wystarczy chwycić aparat zamontowany na statyw i sprawdzić, czy można go minimalnie odchylić. Do zdjęć amatorskich wykonywanych aparatem kompaktowym, nie potrzebujemy statywu z górnej półki. Jeżeli jednak mamy wobec naszych zdjęć konkretne wymagania, wybór odpowiedniego statywu jest konieczny.
Głowica - tanie lub średniej klasy konstrukcje dostępne na rynku posiadają giętką głowicę z plastiku. Jest to ich podstawową wadą. Optymalnym rozwiązaniem jest głowica stalowa firmy Digipod. Sposób montowania aparatu oraz budowa głowicy a także uchwytu, podczas zmiany jej położenia powoduje znaczną niestabilność. Problem w tym, że nawet wspominana lekka niestabilność może skutkować, że zdjęcie będzie poruszone. Jeżeli używamy aparatu z ultra zoomem, posiadającym stabilizację obrazu nie powinno to skutkować brakiem jakości zdjęcia, pewne drgania zostaną wyeliminowane automatycznie. Jeżeli fotografujemy aparatem kompaktowym bez stabilizatora, to również nie jest tak źle, ponieważ samo wykonanie zdjęcia nie poruszy aparatem, jeżeli nie dotkniemy aparatu i statywu, zdjęcie powinno zostać wykonane poprawnie. Jeżeli fotografujemy aparatem zwanym lustrzanką, samo wykonanie zdjęcia, może wprawić w ruch aparat w taki sposób, że omawiane drgania zostaną napewno utrwalone na zdjęciu.
Trójnogi - w wielu sklepach jest dostępna duża gama trójnogów rodem z państw Azji. Niestety większość nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej jakości, mam tu na myśli podparcie i uchwyt dla naszego aparatu. Właśnie dlatego ważnym aspektem jest świadomość i odpowiedni wybór sprzętu, który posiada atest lub jest polecany przez naszych znajomych, opcjonalnie przez specjalistów. Zdarzają się jednak takie statywy, które mimo nie najlepszego wykonania stoją bardzo stabilnie i trzymają aparat dość znośnie. Również spośród średnich oscylujących w cenie 100-270 zł (polecam statyw makro 181 cm) można zakupić przyzwoite modele, które z powodzeniem nadają się do fotografowania aparatem kompaktowym, są to najczęściej trójnogi bardzo popularnych i znanych firm takich jak Fotomate, Weifeng, Digipid.
Jeżeli jednak wykonujemy zdjęcia za pomocą lustrzanki, to mamy już większy problem. Przebieg migawki wraz z ruchem lustra potrafią narobić sporo wibracji, a te zostaną utrwalone na zdjęciu jako całkowite rozmycie. Wyjścia są dwa. Pierwsze to użycie funkcji wstępnego podnoszenia lustra. Wtedy sam przebieg migawki jest łagodniejszy i najczęściej efekty również są zadowalające (przy zakupie lustrzanki warto sprawdzić, czy takowa opcja jest dostępna).
Profesjonalne statywy - druga możliwość to zakup drogiego i ciężkiego (np. 2,5 kg lub cięższego) statywu z metalową bardzo stabilną głowicą, która solidnie chwyci wkładkę przytwierdzoną do aparatu i przytrzyma go na miejscu. To już niestety najczęściej klasa profesjonalna, koszt tego typu akcesorium nie należy do najtańszych. Jednakże dopiero w tym przypadku będziemy mieli pewność i będziemy mogli z dość przyzwoitym skutkiem użyć naszej ukochanej 300-tki w słabych warunkach oświetleniowych. Inną kwestią jest funkcjonalność statywu. Powinna ona odpowiadać naszym potrzebom.
Nabywając własny trójnogi statyw musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z nich jest wysokość, tak aby w odpowiedni sposób dopasować ją do swojego wzrostu i przewidzianych sytuacji np. w plenerze. Możliwość optymalnie sprawnego składania i rozkładania, aby jego używanie było komfortowe i nie złościło nas za każdym razem. Ważne jest również to aby statyw posiadał różne sposoby rozkładania. Nie które statywy posiadają funkcję podwieszania aparatu od dołu, co staje się niezwykle przydatne w makrofotografii. Głowica i nogi podczas pracy także powinny pracować płynnie (bez przeskoków), aby można było łatwo namierzyć fotografowany obiekt i ustawić odpowiedni kąt. Jeśli teraz upatrzony przez nas statyw spełnia większość opisywanych wymogów, a przede wszystkim nasze potrzeby (te także należy przemyśleć), wtedy możemy rozważyć jego zakup.
Podsumowanie
Zanim zakupisz statyw, dobrze zastanów się w jaki sposób chcesz go użytkować. Należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją sprzętu. Ważnym aspektem jest jego wykorzystanie, oraz dokładny cel fotografii. Nie działaj pod wpływem emocji, oraz niespodziewanie niskich cen, promocji. W następstwie może to spowodować rozczarowanie i niezadowolenie. Aby twoje zdjęcia były doskonałej jakości potrzebujesz odpowiedni sprzęt, w tym wypadku statyw, który stabilnie podtrzyma twój aparat. Odpowiedni sprzęt i umiejętności muszą być kompatybilne - udanego fotografowania